20 yorum  |  Yorum Yap
Ürün Kodu: 7WONDERS
Stok Durumu: Ön Sipariş
189,00TL
Vergiler Hariç: 160,17TL

Yazar: Murat Nahçivani                    Kaynak: Kahramangiller            Link: 7 Wonders – Harikalar Yaratacağınız Oyun


7 Wonders – Harikalar Yaratacağınız Oyun    

Bizlerin de memleket edindiği Doğu Akdeniz’de binlerce yıl önce yaşayan antik halklar, tatil yapmak istediklerinde çok zorlandıklarından olsa gerek, Heredot, Antipatros, Filyon gibi yazarlar dünyaya bugün bile kullanılan turizm destinasyonları kazandırmışlar. Tabii bu yazarlar Antik Yunan coğrafyasında yaşadıkları için dünyanın geri kalanındaki harika yapıtlar menzil dışı kalmışlar. Bu yapıtların çoğu bugün yok olmuş olsa da, efsanelerini günümüze taşıyabilmişler.

7 Wonders adından da anlaşılabileceği gibi, oyunculara dünya harikalarını birbirine kırdırtmayı amaçlayan bir oyun. Hepimizin bildiği bu yedi harikayı oyunda yer aldığı şekliyle tekrar ele alalım. Dünya harikalarının arasında en eskisi olmasına rağmen hala ayakta duran tek yapı olan piramidiyle Giza, kurak toprakların ortasındaki efsanevi asma bahçeleriyle Babil, limanı koruyan devasa heykeliyle Rodos, bizlere mozole kavramını miras bırakan anıt mezarıyla Halikarnas, tapınağından geriye iki parça mermeri kalmış olsa da şehri hala büyük bir mirası gözler önüne seren Efes, devasa ölçekli ve hala daha büyüğü yapılmamış olan deniz feneriyle İskenderiye ve son olarak Antik Yunan torpilinden listeye giren Zeus heykeliyle Olimpos, 7 Wonders’da oyunculara mesken olan şehirler.

Taş gibi ayakta hala!

Taş gibi ayakta hala!

7 Wonders’da oyuncuların amacı ne sadece para kazanmak, ne yanındakini tokatlamak, ne de puan toplamak. Hepsi bir arada olduğunda gerçek gücü elde ediyorsunuz. Oyun; sizi komşularınızla yakın ilişki içinde tutan yapısı ve tıpkı bir dünya lideri gibi ekonomiden, kültürel gelişmeye kadar her şeye önem vermeniz gereken, zorlayıcı ama bir o kadar da çekici. Civilization oynayanlar ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirler. Oyunda her dünya harikasının kendisine has özellikleri bulunmakta. Bu özellikleri de çeşitlendirmek için şehir tahtalarını A ve B yüzü olarak önlü arkalı basmışlar. Bu sayede oyun tek düze olmaktan kurtulmuş. Her dünya harikası 3-4 kata sahip ve katlar yükseldikçe getirdiği avantajlar da artıyor haliyle. Ayrıca her şehir, tahtasında dünya harikasını inşa ederken kullanabileceği bir kaynak içeriyor.


7 Wonders 3 etaptan oluşmakta ve her etapta oyuncular dağıtılan kartlarını kullanarak şehirlerini inşa etmekteler. Oyunun mekanizması komşuluk esasına göre tasarlanmış. Her oyuncu ticaretini de savaşını da iki yanında yer alan komşusu ile yapmakta. 7 Wonders’da oyuncular 3 birim para ve 7 kartlık desteyle oyuna başlıyor ve 6 tur boyunca seçtiği kartı kullanıp, kalan desteyi de yanındaki oyuncuya vererek şehrini yavaş yavaş inşa ediyor. Destelerin bu şekilde elden ele dolaşıyor olması, oyunculara etap sonuna kadar kartların çoğunu görme ve seçme imkanı sağlıyor.

Her etap sonunda oyuncular, oyun boyunca kartlarla elde ettikleri askeri güçlerini komşularıyla karşılaştırıyorlar. Askeri gücü komşusundan güçlü olan artı puan, güçsüz olan da eksi puanı alıyor. Bu şekilde 3 tur sonunda da askeri karşılaştırma oluyor . Kaybeden her etapta -1 puan alırken kazananlar sırasıyla artı 1-3 ve 5 puan alıyor. Anlayacağınız oyun ilerledikçe, askeri güç daha önemli hale geliyor.

Bu elle oyunu kazanması zor bu arkadaşın

Bu elle oyunu kazanması zor bu arkadaşın

Oyunda her tur, tüm oyuncular seçtikleri kartla aynı anda hamle yaparak istedikleri aksiyonu gerçekleştiriyorlar. Kartların üzerinde betimlenen binayı inşa edebilecekleri gibi, şehir tahtasında bulunan dünya harikasını inşa edebilirler ya da kartı 3 para karşılığı oyun dışı bırakabilirler.

Oyuncu dünya harikasını inşa etmek için gerekli kaynak miktarını karşıladığı zaman, kartı kapalı bir şekilde harikanın altına koyarak inşa edebilmekte ve harikanın özelliklerinden faydalanabilmekte. İnşa edilebilen binaları ayrıca belirtmek gerekirse, önce kaynak kartlarından başlamak gerek. Oyunda iki tip kaynak tarzı bulunmakta. İlki kahverengi renge sahip olan temel kaynaklar ki bunlar, tahta, taş, tuğla ve maden. İkinci tip kaynakların kartları gri renkli ve bunlar teknolojik ihtiyaçları karşılamak için gerekli olan, cam, papirüs ve ipek. Bu kaynakları bedava olarak inşa edebildiğiniz gibi, daha sonra avantaj sağlayacak çiftli kombolara sahip olanlarını bir para karşılığı inşa edebiliyor ve kaynak çeşitliliğine hakim olabiliyorsunuz.

Bu kaynaklar kullanılarak beş tip bina inşa edilebiliyor. Tıpkı kaynak binalarında olduğu gibi bu binalar da renklerine göre ayrılıyor. Binalarda refere sistemi var. İnşa edilen bina kartlarının altında ileride inşa edilebilecek bina isimleri bulunmakta. Bu sistem sonraki etapta refere edilen bina kartını bedelini ödemeden, ücretsiz inşa etmenizi sağlıyor. Gelin binaların özelliklerini ayrıntılı inceleyelim.

Kocamsın da ilk depremde dizlerden gitmişsin be abi

Kocamansın da ilk depremde dizlerden gitmişsin be abi

  • Mavi renkli sivil ihtiyaç binaları. Genelde tapınak, hamam, bahçe gibi isimlere sahip olan mavi binalar direk puan kazandırıyorlar. İlk etaptaki binalar bedava ya da ucuza inşa edilirken, ilerleyen etaplarda kazandırdığı puanlarla beraber inşa bedelleri de bir hayli yükseliyor. Bu sebeple refere sistemini takip etmek önemli.
  • Sarı renkli ticari binalar. Bu binalar genel olarak komşularınızla yapacağınız ticarette indirim ya da direk para kazandırıyor. Yeri gelmişken ticaretten de bahsetmek lazım. Bir bina inşa ederken elinizde olmayan kaynakları, komşularınız üretiyor ise 2 birim para karşılığında istediğinizde satın alabiliyorsunuz. Sarı binalar tam da bu esnada bu konuda yardımınıza koşuyor. Aralarında komşularınızdan ürünleri bir birim ucuza almanızı sağlayan ticari binalar var. Parayı elinizde tutmak önemli, oyun sonunda her 3 birim para 1 puan ediyor.
  • Kırmızı renkli askeri binalar. Bu binalar oyundaki askeri gücü temsil ediyorlar. Etaplarda sırasıyla 1-2-3 birim askeri güç kazanmanızı sağlayan kartlar bulunmakta. Bunları inşa ederek askeri gücünüzü oluşturabilir, etap sonlarında komşularınıza kan kusturabilirsiniz.
  • Yeşil renkli teknoloji binaları. Teknoloji binaları Antik Çağ’ın şartlarına göre üç alana ayrılmışlar. Makineyi temsilen çark, yazıyı temsilen tablet ve mimariyi temsilen gönye pergel. Bu binalar ilk etapta ucuza inşa edilirken ilerleyen etaplarda epey pahalıya inşa edilebiliyorlar.
  • Mor renkli lonca binaları. Bu binalar 3. etapta ortaya çıkıyor ve her tur oyuncu sayısına göre desteye rastgele şekilde ekleniyor. Pahalı olan bu binalar türlere göre çeşitli puan kombolarıyla oyunun sonunda kazananı belirlemekte önemli bir yer teşkil ediyor.

7 kişilk oyun için ideal oturma düzenini bulmuşlar

7 Wonders 3 etap sonunnda bütün renklerdeki binaların getirdiği puanların, savaş sonucu alınan puanların, dünya harikasının inşa edilen bölümlerinin kazandırdığı puanların ve paraların getirdiği puanların toplamı sonucunda kazananı belirliyor. Adından da anlaşılabileceği gibi en fazla 7 oyuncu ile oynanabiliyor. Lakin etkileşimi komşularınızla yaptığınız için 5 oyuncu ve fazlasıyla oynandığında, komşularınız dışındakilerden kopabiliyorsunuz.

Oyunda elinizdeki desteyi yanınızdaki oyuncuya vereceğiniz için, hem refere sistemini hem de komşunuza yarayacak kartları takip etmek gerekiyor. Kartları dünya harikasını inşa ederken kullanmak ya da para için elinden çıkarmak onları komşuna yar etmemek için iyi bir yöntem.

7 Wonders Kennerspiel des Jahres  ödülünün 2011 yılı kazananı. Başlangıç seviyesindeki oyuncular için özellikle önerebileceğim, anlaşılması kolay, oynaması basit bir hayli de hızlı bir oyun. Deneyimli gruplar için de ısınma ya da ara geçiş oyunu olarak tercih edilebilir. Oyunu denememiş oyuncular için rehber niteliğinde olan bu yazıyla umarım Heredot’un antik kavimler için yaratmış olduğu turistik ilgiyi ben de okuyucularda yaratabilmişimdir.

      

ÖN SİPARİŞTİR. TAHMİNİ  TESLİM TARİHİ 17.05.2017
Dünya'nın En Çok Ödül Alan Kutu Oyununu Keşfedin!

 

Antik zamanların en büyük 7 şehrinden birini yönetin. Topraklarınızdaki doğal kaynakları kullanın, gelişimin sonsuz yürüyüşüne katılın. Ticari ilişkilerinizi geliştirin, askeri gücünüzü arttırın.

 

Gelecek çağları aşacak mükemmellikte mimari bir harika inşa ederek tarihte medeniyetinizin eşsiz izini bırakın...

 

7 Wonders ailenin tüm fertleri için basit ve bağımlılık yapan bir oyundur. 30 dakika içerisinde medeniyetinizi yükselterek Dünya Harikalarından birini inşa edebilirsiniz.

 

7 Wonders, 2 kişiden 7 kişiye kadar oyun kalitesi ve eğlencesinden ödün vermeden oynanabilen nadir kutu oyunlarından biridir. 7 kişi oynarken bile ortalama olarak 45 dakikanın tam bir 7 Wonders oyunu tamamlanır.

 

Dünya Harikaları:

1) Rodos Heykeli

2) İskenderiye Feneri

3) Efes'teki Artemis Tapınağı

4) Babil'in Asma Bahçeleri

5) Olimpos'taki Zeus Heykeli

6) Halikarnas Mozolesi

7) Gize Piramitleri


TÜRKÇE KURAL KİTAPÇIĞI İLE BİRLİKTE GÖNDERİLMEKTEDİR.


Aldığı Ödüller:2011 Spiel des Jahres Kennerspiel des Jahres Winner
2010 Meeples' Choice Award
2010 Swiss Gamers Award Winner
2010 Tric Trac d'Or
2010 Tric Trac Nominee
2011 As d'Or - Jeu de l'Année Nominee
2011 As d'Or - Jeu de l'Année Prix du Jury Winner
2011 Deutscher Spiele Preis Best Family/Adult Game Winner
2011 Fairplay À la carte Winner
2011 Golden Geek Best Board Game Artwork/Presentation Nominee
2011 Golden Geek Best Card Game Nominee
2011 Golden Geek Best Card Game Winner
2011 Golden Geek Best Family Board Game Nominee
2011 Golden Geek Best Family Board Game Winner
2011 Golden Geek Best Innovative Board Game Nominee
2011 Golden Geek Best Party Board Game Nominee
2011 Golden Geek Best Strategy Board Game Nominee
2011 Gouden Ludo Nominee
2011 Gouden Ludo Winner
2011 Gra Roku Game of the Year Nominee
2011 Guldbrikken Best Adult Game Nominee
2011 Guldbrikken Best Adult Game Winner
2011 Hra roku Nominee
2011 Hra roku Winner
2011 International Gamers Award - General Strategy: Multi-player Winner
2011 International Gamers Award - General Strategy; Multi-player Nominee
2011 Japan Boardgame Prize Voters' Selection Nominee
2011 Japan Boardgame Prize Voters' Selection Winner
2011 JoTa Best Artwork Critic Award
2011 JoTa Best Artwork Nominee
2011 JoTa Best Card Game Audience Award
2011 JoTa Best Card Game Critic Award
2011 JoTa Best Card Game Nominee
2011 JoTa Best Light Board Game Audience Award
2011 JoTa Best Light Board Game Critic Award
2011 JoTa Best Light Board Game Nominee
2011 Juego del Año Finalist
2011 Juego del Año Tico Nominee
2011 Juego del Año Tico Winner
2011 Lucca Games Best Boardgame Nominee
2011 Lucca Games Best Boardgame Winner
2011 Lys Passioné Finalist
2011 Lys Passioné Winner
2011 Nederlandse Spellenprijs Nominee
2011 Spiel des Jahres Kennerspiel Game of the Year Nominee
2011 Vuoden Peli Adult Game of the Year Nominee
2011 Vuoden Peli Adult Game of the Year Winner
2011/2012 Boardgames Australia Awards Best International Game Nominee
2012 Ludoteca Ideale Winner
2013 Hungarian Board Game Award NomineeOyun Özellikleri
Kişi Sayısı 2-7
Ortalama Oyun Süresi 30'
Tavsiye Edilen Yaş 10+
Oyun Dinamikleri Kart seçme - Deste oluşturma - Eş zamanlı hareket - Farklı karakter güçleri - Puan toplama

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.